Malé, ale šikovné a predovšetkým efektívne vyvážačky Vahva Jussi

vyvážací vlek VJ

V lesoch občas môžeme vidieť stroje veľkosti naozajstných obrov. Majú nepochybne svoje prednosti, ale aj slabé stránky. V posledných rokoch navyše ustupuje veľkoplošný spôsob hospodárenia a čoraz častejšie sa do procesu ťažby dreva zapájajú alternatívne stroje ako sú napríklad malé štvorkolky. Výrobca Vahva Jussi ponúka pre segment malotraktorov a štvorkoliek vyvážacie vleky adekvátnej veľkosti.

Domovinou vyvážacích strojov Vahva Jussi je Estónsko a názov značky je odvodený od mýtického hrdinu, ktorý vynikal svojou statočnosťou a silou. V Českej republike stroje Vahva Jussi zastupuje naša spoločnosť JPJ Forest. Záujem je o ne veľký av súčasnosti je v ČR predaných niekoľko stoviek týchto zaujímavých strojov.

vyvážačka dreva Vahva Jussi 320_1500
Vyvážačka dreva Vahva Jussi 320_1500

Odolnosť aj premyslená koncepcia

Značku Vahva Jussi, ktorá je dnes už známa po celom svete, založila spoločnosť Kreisi Metall OÜ a prvý vyvážací stroj uzrel svetlo sveta v roku 2006. Prvými modelmi boli Vahva Jussi 320 a Vahva Jussi 400 a firma v nich zúročila svoje mnohoročné skúsenosti z výroby hydraulických rúk a žeriavov.

Výhodou strojov je premyslená koncepcia stavebnicového prevedenia, vďaka ktorej nároky na údržbu veľmi nízke a vyvážacie vozidlá sa môžu pochváliť aj veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Hoci sú Váhva Jussi veľkostne malé stroje, sú to poriadni srdciari a odolní pracanti. Pri ich konštrukcii bolo dbané na použitie kvalitných materiálov a taktiež komponentov od renomovaných výrobcov. Výsledkom je ľahká, avšak extrémne odolná konštrukcia prívesu a hydraulické ramená s dlhou životnosťou schopné pracovať aj v najnáročnejších podmienkach.

Ďalšie plusové body si vyvážacie vozidlá pripisujú za pestrú paletu príslušenstva, vďaka ktorej môžu byť nasadené nielen na približovanie dreva spracovaného sortimentnou metódou, ale uplatnia sa aj v ďalších pracovných operáciách napríklad v doprave na farmách.

Malotraktor s vyvážačkou VJ
Malotraktor s vyvážačkou Vahva Jussi

Prečo malé vyvážačky

Vahva Jussi sa ideálne hodí na agregáciu s malotraktormi alebo so štvorkolkami, či vozidlami ATP. Tvoria tak menšie vyvážacie súpravy, ktoré predstavujú celý rad výhod. V prvom rade sú cenovo dostupnejšie aj pre súkromníkov hospodáriacich len na niekoľkých hektároch lesa. Menšie rozmery ďalej prinášajú lepšie manévrovacie schopnosti súpravy a nízko položené ťažisko ťažného prostriedku zase lepšiu stabilitu s menším rizikom prevrátenia. Súpravy sú tiež vhodné pre nasadenie aj v horšie prístupných terénoch. Vďaka svojej nízkej hmotnosti dokážu prejsť cez podmáčané lúky a vzhľadom na malé rozmery môžu podísť pod nízkymi vetvami stromov. V neposlednom rade sú v súvislosti so svojou nízkou hmotnosťou, lepšie prijímané ochrancami životného prostredia, pretože chránia pôdu.

Vahva Jussi sú navyše v spojení s ťažným prostriedkom právoplatným profesionálnym vyvážacím strojom vrátane vlastného hydraulického ramena. Súprava môže drevo naložiť do vyvážacieho vleku, a tak ho vyklizovať z miesta ťažby a následne ho môže aj vyvážať, teda dopravovať k spracovateľovi. Všetky vyvážacie vleky Vahva Jussi môžu byť totiž homologované pre cestnú premávku.

Vyvážačka Vahva Jussi 1500_400 a mininakladač
Vyvážačka Vahva Jussi 1500_400 a mininakladač

Sortiment je pestrý

Sortiment Vahva Jussi zahŕňa vyvážacie vleky s nosnosťou od 1,5 do 3 ton. Modely Vahva Jussi 1500_320 a 1500_400 majú zhodne nosnosť 1,5 tony a ich hmotnosť činí 320-420 kg podľa výbavy. Dĺžka ložnej plochy je 2,3 m a priemerný denný výkon sa pohybuje 10-20 m³. Modely sa líšia parametrami hydraulickej ruky. Zatiaľ čo Vahva Jussi 1500_400 dosiahne svojou hydraulickou rukou do vzdialenosti 4 m a zdvihne až 530 kg, model Vahva Jussi 1500_320 má dosah len 3,2 ma nosnosť 550 kg.

V ponuke sú tiež vyvážacie vleky s nosnosťou 2 tony. Ich označenie je Vahva Jussi 2000_ 400 a Vahva Jussi 2000_320. Oba modely majú hmotnosť 350-450 kg, dĺžka ložnej plochy je 2,3 ma priemerný denný výkon sa pohybuje od 15-25 m³. 

Modely Vahva Jussi 2000+ sú oproti vyššie menovaným kolegom ťažšie, ale predovšetkým majú väčšiu svetlú výšku 41 cm (zatiaľ čo Vahva Jussi 2000 35 cm) a dĺžku ložnej plochy 2,3 m je možné predĺžiť o 0,5 alebo 1 m.

Najväčšími vyvážacími vlekmi Vahva Jussi sú modely 3000_500 a 3000_420 s nosnosťou 3 tony a hmotnosťou 900-1200 kg. Dĺžka ložnej plochy vleku činí pri oboch 2,6 m, ale môže byť na prianie až 3,6 ma svetlá výška oboch vozidiel je 40 cm. Model Vahva Jussi 3000_500 je vybavený hydraulickou rukou s dosahom 5 m a maximálnou zdvíhacou silou na 5 m 240 kg. Menší z trojtonových modelov 3000_420 má hydraulickú ruku s dosahom 4,2 m a maximálnou zdvíhacou silou na 4,2 m 360 kg.

Podvozok aj hydraulické ramená je možné zakúpiť zvlášť av sortimente je aj široká ponuka ďalšieho príslušenstva napríklad nakladač sypkých hmôt, hydraulicky sklopná korba, pôdny vrták, diaľkovo ovládaný hydraulický navijak, hydraulický 4WD pohon kolies, štiepacie hlavice alebo už spomínané rozšírenie ložnej plochy.

vyvážací vlek Vahva Jussi
Vyvážací vlek Vahva Jussi

JPJ Forest s.r.o.

Naša firma JPJ Forest vznikla v roku 2009 a o rok neskôr sa stala výhradným zástupcom strojov Vahva Jussi v Českej republike. Stroje značky Vahva Jussi, hoci nie sú jedinými strojmi nášho predajného portfólia, sú s našou spoločnosťou JPJ Forest pevne späté. Spoločnosť bola založená na základe dlhoročných skúseností v oblasti poskytovania služieb v lesníctve. Teraz sa venuje predaju, výrobe a servisu poľnohospodárskej, manipulačnej, komunálnej i lesnej techniky. V ponuke máme okrem už spomínaných vyvážacích vlekov aj ďalšie terénne a špeciálne prívesy, stroje na výrobu palivového dreva, či hydraulické komponenty, pričom napríklad ponúkame aj montáž hydraulických ramien. V našej firme JPJ Forest Vám dokonca dokážeme zostaviť stroj ako je vyvážacia súprava, hydraulická ruka alebo napríklad štiepacie automaty priamo na mieru a v neposlednom rade Vám poradíme aj s financovaním.

Na všetky predané stroje firma samozrejme poskytuje aj záručný a pozáručný servis, vrátane náhradných dielov. Pripravené je nielen dielenské zázemie, ale aj rýchly, kvalitný a cenovo prijateľný mobilný servis.

Vyvážačka Vahva Jussi 2000_400 za štvorkolku
Vyvážačka Vahva Jussi 2000_400 za štvorkolku
Vyvážačka Vahva Jussi a kôň
Vyvážačka Vahva Jussi a kôň

Pokiaľ máte akékoľvek otázky, alebo Vás vyvážacie vleky Vahva Jussi zaujali, neváhajte sa na nás obrátiť, radi Vám poradíme a spoločne vyberieme najlepšie riešenie pre Vás a Vaše potreby!

Viac informácií sa dozviete na www.jpjforest.sk alebo na tel.: +420 773 202 321 alebo +420 773 984 518. Môžete nás tiež kontaktovať priamo cez kontaktný formulár nižšie alebo cez e-mail, ktorý nájdete v sekcii Kontakty.

JPJ  Forest, s.r.o., Stará Paka – Ústí 78, 50791, okres Jičín, Královéhradecký kraj, Česká Republika
Predvedenie strojov: Po – Pi, 7:00 – 11:30 a 12:30 – 16:00, www.jpjforest.sk